Każdy rider Enduro, który do walki w terenie wyrusza z plecakiem na plecach wie, jak duże uczucie zmęczenia towarzyszy plecom po całym dniu upalania. Jak sobie z tym poradzić? Odpowiedź jest prosta....

Odciążyć znacząco plecy, przerzucając podręczny asortyment w tym m.in. narzędzia, zestaw pierwszej pomocy do… narzędziówki!

Czym jest narzędziówka? Niczym innym jak pasem biodrowym z sakwami na bagaż, czyli tym, czego motocyklista z plecakiem na plecach potrzebuje najbardziej! Z narzędziówek podczas najtrudniejszych eventów Hard Enduro korzystają m.in. Jonny Walker, Andreas Lettenbichler, czy też Wade Young, a więc najlepsi z najlepszych! Ich zaletą, poza tym że można w nich schować niezbędny podczas wyprawy asortyment, jest też fakt, że oferują zdecydowanie szybszy dostęp do swojej zawartości niż plecak oraz, że skutecznie odciążają ramiona i kręgosłup, przenosząc część ciężaru na biodra.

Kriega R3
Jednym z topowych produktów w tej kategorii jest Kriega R3. Trójka w nazwie tego modelu oznacza, że ma on do zaoferowania trzy litry przestrzeni bagażowej. Narzędziówka ta została wykonana z najwyższej jakości materiałów (HYPALON, 1000D Cordura  420D ripstop nylon), co w przypadku Kriega oznacza, że nie jest to tylko kolejny, sztampowy slogan reklamowy. Jak deklaruje producent zastosowane materiały (+wodoodporne zamki YKK) gwarantują realną  wodoodporność, a to stawia „er trójkę” na mocnej pozycji w stawce narzędziówek. 
W jej środku znajdziemy trzy kieszonki na bagaż. Jedną wykonaną z przezroczystej folii na głównej klapie sakwy, idealną na ultracienkiego smartfona, dokumenty, bilety lub inne płaskie przedmioty, do których chcemy mieć szybki dostęp. Poza nią Kriega posiada średniej wielkości kieszeń, do której możemy zmieścić np. kilka płaskich kluczy, batony oraz główną kieszeń na najbardziej wrażliwe i cenne przedmioty. Wykonana z przyjemnej w dotyku wyściółki kieszeń, a w zasadzie worek (DryPack) jest w 100% wodoodporny, przez co nawet podczas utopienia w błocie lub przejazdu przez rzekę (i zwodowania!) Wasze telefony, elektronika oraz dokumenty pozostaną bezpieczne! 
Kriegę R3 każdy rider szybko i bez problemu dopasuje do swojego pasa, a wszystko to dzięki systemowi jednej klamry Kriega. Centralna klamra natomiast, choć nie wygląda zbyt solidnie, w porównaniu do narzędziówek innych producentów, to wierzcie… znosi wiele! Zapięcie Kriega R3 wytrzymuje ciosy będące efektem gleb, a także częste zapinanie i odpinanie. Zresztą co tu dużo gadać, chłopaki z Kriega są pewni swego, dlatego na R3 dają aż 10-letnią gwarancję! A to mówi chyba samo za siebie! Warto w tym miejscu również wspomnieć, że górna powłoka R3 wykonana jest z odpornego na przetarcia materiału HYPALON, który nie wchłania wody, a tym samym przywiezione z tripu błoto, pozwala szybko usunąć. 
R3 to doskonała opcja dla osób, które podczas przepraw w terenie chcą czuć się komfortowo, a zarazem posiadać niezbędny ekwipunek. Sakwa R3 w żaden sposób nie krępuje ruchów, a jej zoptymalizowana pojemność nawet po całym dniu spędzonym w terenie, nie męczy elementów kręgosłupa lędźwiowego.

Kriega R8
Czym zatem jest wspomniana wcześniej Kriega R8? Otóż bardziej przypakowaną „er trójką”! Przypakowaną dokładnie mówiąc o dodatkowe 5 litrów przestrzeni bagażowej. W jej wypadku główna komora została powiększona do 6 litrów, a dla dwóch dodatkowych litrów (w 100% wodoodporny sakwa Kriega) na bagaż miejsce wygospodarowano po drugiej stronie pasa. W sumie aż 8 litrów na asortyment! Model „er osiem” opracowany został z myślą o osobach, które naprawdę lubią zapuszczać się gdzieś daleko, gdzie… może się zdarzyć wszystko! Stąd w R8 poza przestrzenią bagażową znajdziemy także Kriega Tool Roll, czyli zwijaną torbę na narzędzia (w Kriega R3 jako opcja dodatkowo), w której wszystkie najpotrzebniejsze narzędzia znajdą swoje miejsce! Poza eliminacją nieprzyjemnego brzęczenia luźno wrzuconych do sakwy kluczy, gwarantuje ona również bezpieczeństwo sakwie i riderowi, którzy nie są narażeni np. na przebicie śrubokrętem podczas upadku, czego w Hard Enduro nie można wykluczyć! 

R3 i R8 podczas jazdy
Zapięcie Kriega z systemem jednej klamry (o której więcej za chwilę) świetnie zdaje rezultat, czyli utrzymuje narzędziówkę idealnie na swoim miejscu. W przypadku modelu R3, którego pojemność wynosi 3l nie ma mowy o nadmiernym przesuwaniu się torby po pasie. W „er ósemce” nie ma się jednak co oszukiwać, ale podczas jazdy (głównie pokonywania hopek, dużych nierówności) z jej pełnym obciążeniem ma tendencję do podskakiwania. Grawitacja robi tu niestety swoje. Po dłuższym czasie przebywania z jedną z „erek”, we wnętrzu naprawdę rodzi się ogromne uznanie do chłopaków z Kriegi. Za co? Za to, co oni nazywają systemem jednej klamry Kriega. Kiedy w zwykłej narzędziówce, żeby dostać się do bagażu musisz najpierw ją zdjąć i odpiąć lub luzować napięcie klamry, żeby zawartość torby przeciągnąć z pleców na brzuch, tak w Kriega wystarczy pociągnąć jeden sznureczek i już napięcie pasa narzędziówki zostaje zwolnione! Niby nic, ale jak spędza się cały dzień w terenie, to naprawdę zaczyna się to rozwiązanie bardzo doceniać. A co później? Łapiemy dwa oczka zlokalizowane po obu stronach narzędziówki i – naciągamy! Sakwa już jest na swoim miejscu!

Podsumowanie 
Narzędziówki R3 i R8 to bez wątpienia produkt premium. Wykonane z najlepszych materiałów, gwarantujące bezpieczną (i suchą) przestrzeń bagażową dla ekwipunku, zapewniające komfort jeźdźcowi i objęte aż 10-letnią gwarancją narzędziówki pełne są przemyślanych rozwiązań, które sprawiają, że podróż staje się zdecydowanie mniej kłopotliwa. Poza doskonałą jakością, Kriega słynie z minimalistycznego, nastawionego na funkcjonalizm designu – i tak też jest w przypadku R3 / R8. Jednak w off-roadzie wygląd to zdecydowanie kwestia drugoplanowa - po chwili dobrego upalania obie narzędziówy i tak giną pod organiczną kołderką z błota!

Dane techniczne: 
- Łatwe dopasowanie za pomocą unikalnego systemu jednej klamry Kriega 

- Umożliwia szybkie dopasowanie pasa Klamry Kriega (6061-T6) 

- Specjalnie zaprojektowane klamry aluminiowe (chronione patentem)

- Stała regulacja

- Pojemność pojemnika głównego (3L dla R3 i 6L dla R8)

- Pojemność pojemnika dodatkowego 2L* (dla modelu R8)

- 100% wodoodporny

- YKK wodoodporne zamki 

- zamykana zamkiem wewnętrzna kieszeń z siatki
- zamykana zamkiem kieszeń na klucze

- 10 lat gwarancji